Skip to content

1 Emerson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1986

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Mar 4, 2008

Property Information

Block11803
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
31%
Improvement Value:$464,300
69%
Total Assessment$668,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,923-0.6%
2024$15,017+40.1%
2023$10,720-0.4%
2022$10,760+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 8467, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1986