Skip to content

363 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block11803
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C-IN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,300
97%
Improvement Value:$5,000
3%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,557-0.6%
2024$3,579+40.1%
2023$2,555-0.4%
2022$2,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9571, Page 1Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$16,772

From:

To:

DeedBook 9501, Page 906Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4869, Page 231