Skip to content

11 Emerson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1907

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 21, 1981

Property Information

Block11803
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,515
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$204,500
52%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,809-0.6%
2024$8,864+40.1%
2023$6,328-0.4%
2022$6,351+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3338, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1907