Skip to content

85 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block11901
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
22%
Improvement Value:$298,700
78%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606-0.6%
2024$8,660+40.1%
2023$6,182-0.4%
2022$6,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 9132, Page 582Recorded7/21/2016

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4385, Page 62