Skip to content

79 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block11901
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4UNH-BG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$312,500
62%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221-0.6%
2024$11,291+40.1%
2023$8,060-0.4%
2022$8,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,800
Sq Ft2,148DeedBook 9492, Page 644Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,462DeedBook 9026, Page 795Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 8787, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1908