Skip to content

83 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1908

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block11901
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2S-F+B-2U-BG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,723
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
51%
Improvement Value:$181,200
49%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289-0.6%
2024$8,341+40.1%
2023$5,954-0.4%
2022$5,976+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,723DeedBook 9479, Page 595Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7160, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1908