Skip to content

145 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block18103
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description1S-B&F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
49%
Improvement Value:$127,500
51%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616-0.6%
2024$5,651+40.1%
2023$4,034-0.4%
2022$4,049+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 9077, Page 12Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1905