Skip to content

7 Hawthorne Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Jul 8, 1997

Property Information

Block11903
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
56%
Improvement Value:$157,100
44%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724-0.6%
2024$7,774+41.9%
2023$5,478-0.4%
2022$5,499+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 5167, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1925