Skip to content

230 Freeman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$45,500
Last Sale Date
Sep 17, 1998

Property Information

Block14602
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
48%
Improvement Value:$145,800
52%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270-0.6%
2024$6,310+40.1%
2023$4,504-0.4%
2022$4,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 5340, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1920