Skip to content

39a Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block12003
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
49%
Improvement Value:$172,700
51%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608-0.6%
2024$7,656+40.1%
2023$5,465-0.4%
2022$5,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 9316, Page 715Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4601, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1905