Skip to content

49 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2018

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 6, 2009

Property Information

Block12003
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,706
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
34%
Improvement Value:$687,700
66%
Total Assessment$1,037,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,172-0.6%
2024$23,317+74.8%
2023$13,336-0.4%
2022$13,386+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8650, Page 1