Skip to content

41a Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 7, 1996

Property Information

Block12003
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
48%
Improvement Value:$186,300
52%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,001-0.6%
2024$8,051+40.1%
2023$5,747-0.4%
2022$5,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5061, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1910