Skip to content

19 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block12004
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
57%
Improvement Value:$149,200
43%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798-0.6%
2024$7,847+40.1%
2023$5,601-0.4%
2022$5,622+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920