Skip to content

24 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block12006
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
54%
Improvement Value:$129,100
46%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,331-0.6%
2024$6,370+40.1%
2023$4,547-0.4%
2022$4,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900