Skip to content

117 Stuyvesant Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 18, 1999

Property Information

Block12007
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
28%
Improvement Value:$393,300
72%
Total Assessment$546,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,199-0.6%
2024$12,275+40.1%
2023$8,763-0.4%
2022$8,795+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5497, Page 112