Skip to content

537 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 22, 1991

Property Information

Block1202
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1.5SF-1UH-BGX39
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
47%
Improvement Value:$212,100
53%
Total Assessment$399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,923-0.6%
2024$8,979+40.1%
2023$6,410-0.4%
2022$6,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4382, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1930