Skip to content

525 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Jan 4, 1980

Property Information

Block1202
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
47%
Improvement Value:$212,800
53%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,995-0.6%
2024$9,051+40.1%
2023$6,461-0.4%
2022$6,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 3292, Page 1110

Property Built

Built

Year Built: 1970