Skip to content

126a Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1962

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block702
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
40%
Improvement Value:$215,300
60%
Total Assessment$360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046-0.6%
2024$8,096+40.1%
2023$5,779-0.4%
2022$5,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5417, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1962