Skip to content

515 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block1202
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
49%
Improvement Value:$196,100
51%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622-0.6%
2024$8,676+46.0%
2023$5,943-0.4%
2022$5,966+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 9625, Page 487NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940