Skip to content

366 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block3401
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,527
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
52%
Improvement Value:$172,400
48%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,092-0.6%
2024$8,143+40.1%
2023$5,813-0.4%
2022$5,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 402Recorded12/31/2014

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8963, Page 426Recorded3/20/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7629, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1900