Skip to content

511 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1959

Last Sale Price
$60,500
Last Sale Date
Apr 27, 1979

Property Information

Block1202
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G1.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
59%
Improvement Value:$160,000
41%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,619-0.6%
2024$8,673+40.1%
2023$6,191-0.4%
2022$6,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 3275, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1959