Skip to content

350 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1955

Last Sale Date
Jun 3, 1993

Property Information

Block602
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1.5SFD-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,200
53%
Improvement Value:$182,200
47%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584-0.6%
2024$8,637+40.1%
2023$6,166-0.4%
2022$6,189+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4607, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1955