Skip to content

509 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block1202
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-F-D-1UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
61%
Improvement Value:$119,600
39%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913-0.6%
2024$6,957+40.1%
2023$4,966-0.4%
2022$4,985+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900