Skip to content

495 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block1202
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
64%
Improvement Value:$107,100
36%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,634-0.6%
2024$6,676+40.1%
2023$4,765-0.4%
2022$4,783+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900