Skip to content

505 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block1202
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
57%
Improvement Value:$141,700
43%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407-0.6%
2024$7,453+40.1%
2023$5,320-0.4%
2022$5,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9214, Page 893Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9214, Page 893

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7307, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1900