Skip to content

475 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block2003
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage822
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
62%
Improvement Value:$104,500
38%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116-0.6%
2024$6,155+40.1%
2023$4,393-0.4%
2022$4,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 9787, Page 609Recorded11/29/2023

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5997, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1930