Skip to content

53 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block12101
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
58%
Improvement Value:$230,600
42%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,407-0.6%
2024$12,484+40.1%
2023$8,912-0.4%
2022$8,945+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910