Skip to content

2710 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block13301
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description1S-B&CB-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,800
48%
Improvement Value:$212,900
52%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171-0.6%
2024$9,228+40.1%
2023$6,588-0.4%
2022$6,612+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3290, Page 734