Skip to content

298 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 1800

Last Sale Date
Oct 16, 2003

Property Information

Block12106
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,780,300
67%
Improvement Value:$858,900
33%
Total Assessment$2,639,200

Sale
$0
DeedBook 7153, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1800