Skip to content

308 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Apartment

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block12106
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-9U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,195
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,638,200
77%
Improvement Value:$479,400
23%
Total Assessment$2,117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,286-0.6%
2024$47,582+338.6%
2023$10,849-0.4%
2022$10,890+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft3,195DeedBook 9495, Page 744Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$125,100
DeedBook 8686, Page 352