Skip to content

510 Mercer St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$532,000
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block12201
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,400
25%
Improvement Value:$787,600
75%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,447-0.6%
2024$23,594+31.5%
2023$17,938+116.2%
2022$8,296+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$532,000

From:

To:

DeedBook 9151, Page 140Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8037, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1890