Skip to content

79 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 1909
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block12202
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,156
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$19,120+119.1%
2023$8,726-0.4%
2022$8,758+4.5%
2021$8,378+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,156DeedBook 9873, Page 790Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,438DeedBook 9810, Page 718Recorded3/20/2024

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,040DeedBook 9623, Page 607Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5379, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1909