Skip to content

85 Jordan AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block12202
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
75%
Improvement Value:$52,900
25%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,645-0.6%
2024$4,674+40.1%
2023$3,336-0.4%
2022$3,349+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8918, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1900