Skip to content

249 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block12203
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,099
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
57%
Improvement Value:$227,700
43%
Total Assessment$527,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,784-0.6%
2024$11,857+40.1%
2023$8,464-0.4%
2022$8,496+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 7923, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1890