Skip to content

241 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 3, 2002

Property Information

Block12203
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,929
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,300
58%
Improvement Value:$187,900
42%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964-0.6%
2024$10,026+40.1%
2023$7,157-0.4%
2022$7,184+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5930, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1890