Skip to content

6 Jones Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block12203
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
58%
Improvement Value:$147,300
42%
Total Assessment$348,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,778-0.6%
2024$7,826+40.1%
2023$5,587-0.4%
2022$5,608+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880