Skip to content

246 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block12204
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,847
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
49%
Improvement Value:$271,500
51%
Total Assessment$533,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,918-0.6%
2024$11,992+40.1%
2023$8,561-0.4%
2022$8,593+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 3299, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900