Skip to content

37 Van Reypen St.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$1,137,000
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block12101
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
25%
Improvement Value:$1,002,600
75%
Total Assessment$1,332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,757-0.6%
2024$29,944+40.1%
2023$21,375-0.4%
2022$21,455+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,137,000
DeedBook 8858, Page 421

Property Sale

Sale
$940,000
DeedBook 8812, Page 341