Skip to content

36 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block12308
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description4S-B&F-8U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,621,800
70%
Improvement Value:$702,600
30%
Total Assessment$2,324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,904-0.6%
2024$52,229+2155.0%
2023$2,316-0.4%
2022$2,325+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 9453, Page 962Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 3327, Page 446