Skip to content

14 Vroom St.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2023

Property Information

Block12309
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
15%
Improvement Value:$953,400
85%
Total Assessment$1,122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,054-0.6%
2024$25,211+40.1%
2023$17,997-0.4%
2022$18,064+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3293, Page 1079