Skip to content

396 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block10803
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-4U-C
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
8%
Improvement Value:$1,020,400
92%
Total Assessment$1,104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,652-0.6%
2024$24,807+40.1%
2023$17,708+132.5%
2022$7,615+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 9371, Page 297Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9081, Page 719Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$43,900
DeedBook 3668, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1880