Skip to content

466 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block12401
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,237
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,700
55%
Improvement Value:$232,400
45%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,480-0.6%
2024$11,552+40.1%
2023$8,246-0.4%
2022$8,277+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft2,237DeedBook 9843, Page 236Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 8846, Page 417

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5002, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1905