Skip to content

435 Wayne St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block12401
Lot2
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
40%
Improvement Value:$210,300
60%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,766-0.6%
2024$7,815+40.1%
2023$5,579+17.1%
2022$4,766+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft880DeedBook 9734, Page 878Recorded3/16/2023

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,380DeedBook 9512, Page 1Recorded10/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900