Skip to content

65 Mill Rd.Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$124,100
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block12402
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Assessment

Land Value:$150,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$150,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,354-0.6%
2024$3,375+40.1%
2023$2,409-0.4%
2022$2,418+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,100

From:

To:

DeedBook 9221, Page 106Recorded7/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

DeedBook 9061, Page 160

Also conveyed in this deed

1 parcel