Skip to content

16a Gray St.Jersey City, NJ 07302

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2005

Property Information

Block12402
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,000
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,000
48%
Improvement Value:$275,700
52%
Total Assessment$526,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,761-0.6%
2024$11,835+40.1%
2023$8,448-0.4%
2022$8,480+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912