Skip to content

62 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block12406
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
51%
Improvement Value:$198,500
49%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,015-0.6%
2024$9,071+40.1%
2023$6,475-0.4%
2022$6,500+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 7477, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1880