Skip to content

457 Mercer St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
May 28, 1982

Property Information

Block12406
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,500
68%
Improvement Value:$148,500
32%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,022-0.6%
2024$10,086+41.5%
2023$7,128-0.4%
2022$7,156+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3350, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1850