Skip to content

41 Wales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Feb 15, 1978

Property Information

Block10302
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
51%
Improvement Value:$164,700
49%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,246-0.6%
2024$7,293+42.0%
2023$5,135-0.4%
2022$5,155+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 3246, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1890