Skip to content

292 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 13, 2011

Property Information

Block12502
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
50%
Improvement Value:$254,900
50%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,408-0.6%
2024$11,480+40.1%
2023$8,195-0.4%
2022$8,225+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8803, Page 323Recorded7/28/2011

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 4120, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1981