Skip to content

326 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 20, 2014

Property Information

Block12501
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
53%
Improvement Value:$223,200
47%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,529-0.6%
2024$10,595+40.1%
2023$7,563-0.4%
2022$7,591+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

DeedBook 9035, Page 742Recorded4/29/2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3391, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1981